Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

içerik

Zona Nedir? Zona Hastalığı Bulaşıcımı? Zona Belirtileri ve Tedavisi

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona hastalığının belirtilerinin ne olduğu kişiler arasında en fazla merak edilen konulardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu hastalık genellikle insanın bacak ve yüz derisinde yer alan mikroplu bir deri hastalığıdır. Herpes Zoster olarak da bilinmektedir. Halk arasına gece yanığı hastalığı olarak da bilinir.

Suçiçeği hastalığına sebep olan virüs ile aynı virüs tarafından kaynaklanan bir hastalıktır.

Bu virüsün adı varicella zoster’dır. Tuhaf görünümü ve ciltte kaşıntı, kızarıklık, batma hissi gibi istenmeyen etkileri sebebi ile insanlar Zona hastalığı nedir neden olur sorusunu daha sık sormaya başlamışlardır.

Bu hastalığın teşhisi ve tedavisi için uzman bir hekime gitmek şarttır. Sinir iltihaplanmasından kaynaklanan bu hastalık, kişilerin kendi çabaları ile iyileştirebilecekleri bir hastalık değildir.

Aynı zamanda kişilerin iyileşme amaçları ile uyguladıkları bazı tedavi yöntemleri yüzünden hastalıkların belirtileri ilerleyerek hastalık daha da kötü bir hale gelebilir. Bu nedenle de kişiler doktorlarına danışmadan önce hiçbir tedavi yöntemi uygulamamalıdırlar.

Zona Hastalığı Nasıl Oluşur?

Zona hastalığı nedir tedavisi nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Tedavi yöntemlerini açıklamadan önce bu hastalığın ne olduğundan ve nasıl oluştuğundan bahsetmek faydalı olacaktır.

Belirttiğimiz gibi bu hastalığa sebep olan virüs zoster adı verilen bir virüs. Ve bu virüs çocuk döneminde suçiçeği olan kişilerin vücutlarına giriyor ve uyuyor. İleri’ki yaşlarda ise kendisini zona hastalığı olarak gösteriyor.

Sinir köklerinde çocukluk döneminde vücuda girmesi ile kendini uyku moduna alan virüs, vücut zayıfladığı an kendisini göstermeye başlıyor.

Zona Hastalığını Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi zona hastalığında da uygun ortam oluşmadan hastalık gerçekleşmiyor. Zona hastalığına sebep olan virüs yıllar boyunca kendisini uyku modunda tutabiliyor.

Bunun sebebi uygun ortamın oluşmasını beklemesidir. Örneğin bağışıklık sistemi zayıflarsa, zona hastalığı meydana gelebiliyor.

Bununla birlikte grip, nezle, diğer enfeksiyonlar gibi hastalıklar zona hastalığını tetikliyor.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı virüsten kaynaklı olarak oluşan ve değişik tipleri olan bir deri hastalığıdır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin ciltleri kaşıntılı olur, döküntüler meydana gelir ve ağrı belirtilere eşlik eder. Zonaya sebep olan virüsün sinir yolları ile deriye ulaştığı bilinmektedir.

Vücudun bazı bölgelerinde görülme olasılığı şiddetli iken, dirsek gibi bölgelerde zona nadir olarak görülmektedir. Deride kendini kabarcıklar şeklinde gösterir. Birkaç hafta kadar sonra deride yer alan kabarcıklar patlar ve yerini kabuklanmış yaralar alır. Kimi zaman hastaların ateş şikayetleri de olmuştur. Sinirlerin zarar gördüğü durumlarda kişilerin ağrı şikayetleri de olabilmektedir.

Zona Hastalığına Sebep Olan Nedenler Nelerdir?

Temel neden olarak su çiçeğinin geçirilmesine neden olan virüsün olduğunu ve bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğunu belirtmiştik. Bu sebeplere ilaveten daha nadir olarak zona hastalığına sebep olan nedenler de bulunmaktadır. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

 • Dengesiz beslenme,
 • Kanser,
 • Yaşlılık,
 • Stres ve depresyon,
 • Aşırı yorgunluk ile bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • İlaç kullanımı gibi nedenlerin de zona hastalığı için uygun ortam oluşturduğu bilinmektedir.

Zona Tedavisi için Zona Aşısı

Zona hastalıklara ne iyi gelir? Diye merak eden kişiler için aşı seçeneği mevcuttur. Fakat aşı yalnızca bu hastalık ile daha önce mücadele etmemiş olan kişiler için etkili olacaktır. Bu nedenle genellikle yetişkinlerde bu aşı tedavi yöntemi olarak işlemez.

Çocuklarda ise etkili bir tedavi yöntemidir. Zona aşısı ise etkisini 5 seneye kadar gösterebiliyor. Belirli yaşın üzerindeki kişilere mutlaka zona aşısı yapmaları öneriliyor. Özellikle 60 yaşın üzerindeki kişiler mutlaka zona aşısı olmalıdırlar.

Kimler Zona Aşısı Olmamalıdır?

Daha önce de belirtildiği üzere daha önce zona virüsüne maruz kalmış kişilerde zona aşısı etkili olmaz. Çoğu yetişkinlerde bu aşının işe yaramama sebebi budur. Bununla birlikte bazı insanlara zona aşısı olmaları özellikle önerilmemektedir. Bu kişiler;

 • Bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişiler,
 • Kanser tedavisi gören kişiler,
 • Steroid tedavisi uygulayan kişiler.

Bu kişilere zona aşısı önerilmemesinin sebebi aşının içerisindeki canlı virüslerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıdır.

Zona Tedavisi Nasıl Yapılır?

Halk arasında Zona hastalığı öldürürmü gibi sorular sıkça sorulduğundan bu hastalığın tedavisi de insanlar arasında daha sık merak edilir olmuştur. Genellikle tedavi yöntemi olarak ağızdan alınan antiviraller kullanılır. Bu hastalığın tedavi edilmesinde B vitamini takviyesi yapmak son derece önemli olduğundan, doktorunuz size b vitamini takviyeleri de verebilir.

Zona Hastalığı Tehli bir Hastalık mıdır?

Zona hastalığı tehli midir diye sorduğunuzu sorar gibiyiz. Hastalığın sebep olduğu can sıkıcı ağrılar genellikle hastalığın daha ciddiye alınmasına ve daha tehli olduğunu düşündürmektedir. Hastalıkların tümü tedavi edilmediği durumlarda elbette tehlidir.

Zona hastalığı için de diğer hastalıklar için de durum aynıdır. Eğer zona hastalığınız olduğunu düşünüyorsanız, zaman kayıp etmeden doktorunuz ile iletişime geçmeli ve tedavi olmalısınız. Doktora giderek düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanız da zona ve diğer hastalıkların önlenmesi için son derece önemlidir.

Zona Tanısı Hastalara Nasıl Konulur?

Zona hastalığı görüntüsünden kolaylıkla anlaşılabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle tanı koymak çok zor olmaz. Hasta kişilerin ciltlerinde için sarımsı renkte sıvılar bulunan, küçük kabarcıklar vardır. Bu kabarcıklar minik minik ve derinin bir kısmında yuvalanmış görüntüsü verir.

Hasta kişiler doktora gittiklerinde genellikle derilerinin özellikle kabarcık olan yerlerinde kaşıntı olduğundan şikayet ederler. Kaşıntı ile beraber tipik olarak bazı hastalar ağrılarının olduğundan yakınırlar. Bu hastaların sinirlerinin zarar gördüğünü ve bu nedenle ağrı yaşadıklarını tahmin etmek zor değildir. Ağrıları olan hastalara genellikle doktorlar b vitamini takviyesi yapmaktadır.

Zona Diğer Hastalıklara Sebep Olan Sinsi bir Hastalık mıdır?

Özellikle ağrı konusu bu hastaların kafalarını karıştırmakta ve Zona hangi hastalığın habercisi diye sormalarına sebep olmaktadır.

Oysa ki bu durum başlı başına bir hastalıktır, başka bir hastalığın varlığına işaret etmemektedir. Fakat zona hastalığının bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Yani bağışıklık sistemi zayıf olan bir kişi iseniz, zona da başta olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma ihtimaliniz doğal olacaktır.

Grip, nezle ve diğer enfeksiyon hastalıkları bağışıklık sisteminin zayıf olduğu noktalarda ortaya çıkmaktadır. Fakat bu durum zonanın gribe, nezleye ya da diğer hastalıklara sebep olduğunu göstermez.

Bu durum yalnızca bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte diğer hastalıkların oluşması için de uygun ortamın oluştuğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle genel sağlığı korumak son derece önemlidir.

Genel sağlığın bozulması ile birlikte, en ufak bir virüs bile, normal zamanda hasta etmeyeceğine rağmen, bağışıklık sisteminin zayıflaması yüzünden kişileri uzun süreler yatağa düşürebilir.

Zona Hastalığı Bulaşıcı bir Hastalık mıdır?

Pek çok insan zona hastalığının bulaşıcı bir hastalık olup olmadığını merak etmektedir. Fakat zona bulaşıcı bir hastalık değildir bu nedenle endişe etmeye gerek yoktur. Fakat burada mutlaka dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır.

Bu noktaya bilhassa daha önce suçiçeği geçirmemiş olan kişilerin dikkat etmemesi gerekmektedir. Eğer zona hastası olan bir kişiyi tanıyorsanız ve bu kişi ile deri yolu ile temasa geçmiş iseniz o zaman bu hastalık size suçiçeği olarak geçebilir.

Yani zona hastalığı diğer insanlara bulaşmaz fakat suçiçeği olarak bulaşır. Suçiçeği hastalığı geçirmiş kişilerin vücutları bu virüsü tanıdığı ve bu virüse karşı bağışıklık kazandığı için bu kişilerin endişe etmesine gerek yoktur.

Toplumun neredeyse hepsinde yani yüzde 90 ında su çiceği hastalığı küçük yaşlarda geçirilmiştir. Bu nedenle bu kişilerin vücutlarında çokta bu virüse karşı savunma mekanizması hazır olarak bulunuyor.

Bu da zonayı bulaşıcı bir hastalık olma kategorisinden çıkarıyor.

Zona Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülüyor?

Derimiz vücudumuz da yer alan en büyük organdır. Zona da bir deri hastalığı olduğundan, görülebileceği alanlar çok çeşitlidir. Zona vücudun herhangi bir bölgesinde kendisini gösterebilir. Baş bölgesi, yüz bölgesi ve kol bölgesi zonanın en sık olarak görüldüğü bölgeler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kimi bölgelerde yer alan zonalar kişilere zor zamanlar yaşatabilir.

Özellikle dil ve ağız içinde oluşan zonalar yüzünden kişiler yemek yeyemeyebilir ve konuşurken zorlanabilirler. Bununla birlikte göz çevresinde görülen zona döküntüleri de tam bir baş belası olabilir. Kişiler görmekte zorlanabilirler. Kulakta yer alan zonalar kişilerde duyma problemlerine ve kulak çınlaması gibi rahatsız edici problemler ile karşılaşmalarına sebep olabilir.

Zona Hastalığından Kaynaklanan Döküntüler Kişiden Kişiye Değişiyor

Kişilerin yaşı ve cinsiyeti gibi faktörler ile birlikte zona döküntülerinin farklı şekillerde görülmesine sebep olabiliyor. Bağışıklık sistemi güçlü olan genç yaşta kişilerin vücutlarında zona hastalığından kaynaklanan döküntüler fazla yayılım gösteremiyor. Küçük bir bölgede silik bir şekilde kendisini gösteriyor.

Bununla birlikte bağışıklık sistemi daha zayıf olan yaşlı insanlarda zona döküntüleri vücudun büyük kısmına yayılmış bir şekilde oluyor. Ayrıca bu döküntülerin içerisinde genellikle sarımsı bir rengi olan sıvılar oluyor.

Hatta kimi durumlarda zona döküntülerinin içerisinde kan görüldüğü de olmuştur. Bu durum genellikle yaşlı kişiler için geçerli olup, bağışıklık sisteminin düşük olması için illa yaşlı olmak gerekmemektedir.

Herhangi bir hastalığınız varsa, vücudunuz zayıf ise, zona hastalığına yakalandığınızda belirtilerini daha da yoğun hissedeceksiniz demektir.

Zona Ağrılarını Gidermek için Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Zona hastalığı kişilerde dayanılmaz ağrılara sebep olabilir. Bunun sebebi kişinin sinirlerinin zarar görmüş olmasıdır. Bu ağrıların giderilmesi için uygulanan bazı tedavi yöntemleri sayesinde ağrılarınızı hafifletmeniz mümkün.

 • Ağrıyan bölgenize soğuk pres yapın. Eğer soğuk pres için buz kullanacaksanız, deriniz ile buz arasına mutlaka bir bez, peçete benzeri tahrişe sebep olmayacak ve temiz olduğundan emin olunan bir nesne koymaya özen gösterin.
 • Doktorlar tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlar,
 • Antidepresanlar (Mutlaka bir doktor tarafından reçete edilmiş olması gerekir),
 • Akupunktur uygulamaları.

Zona Hastalığı Ne Zaman İyileşir?

Zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri uygulandığında hastalık tahmin edilenden daha kısa sürede bile iyileşebilir. Akupunktur bu tedavi yöntemlerinden birisidir. Her hastalığın iyileşme süresi, hasta kişilerin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. 30 yaşında bir insan ile 2 yaşında zona hastasının iyileşme süresi elbette bir olmayacaktır.

Genellikle bu hastalığın iyileşmesinde yaş önemli bir kriter olmaktadır. Genç hastalar 2 ile 3 hafta gibi bir sürede iyileşebilirlerken yaşlı olan kişiler genellikle 6 ila 9 hafta arasında bir sürede iyileşebilirler. Kişilerin yaşam tarzları ve çevresel faktörlerde iyileşme konusunda önemli rol oynar. Kimi hastalarda hastalık iyileşmesinden sonra tekrar edebilir.

Источник: https://www.saglik8.com/zona-nedir-zona-hastaligi-bulasicimi-zona-belirtileri-ve-tedavisi/

Zonaya dair neler biliyorsunuz?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Virüs yoluyla bulaşan bir hastalık olan Zona konusunda Türk Dermatoloji Derneği yönetim kurulu üyesi Dr. Sema Karaoğlu açıklamalar yaptı.

Zona nedir?

Zonanın virüslerle bulaşan bir infeksiyon hastalığı olduğunu söyleyen Dr. Sema Karaoğlu konuya ilişkin şu bilgileri verdi:Halk arasında gece yanığı/ kuşak hastalığı olarak da bilinir.

Vücudumuzun sağ ya da sol tarafında yalnızca bir taraftadaha çok gövde ve baş kısmında olmak üzere her alanda görülebilir. Hastalığın oluşacağı bölgede önce hafif batma, yanma hissi ve ağrı ile başlar.

Ardından kızarık bir zeminde içi sıvı dolu kabarcıklar halinde devam eder. Zona lezyonları bir ip üzerine dizilmiş gibidir.

Zona belirtileri nelerdir?

Kişinin zona olabilmesi için çocukluğunda suçiçeği geçirmiş olması gereklidir. Zona ile suçiçeğini yapan mikrop aynı mikroptur. Çocukluk çağında suçiçeği geçirildikten sonra virüsler omurgamızın sağ ve sol iki tarafında yer alan sinir köklerimize yerleşir orada uykuya yatarlar.

İleride bir zamanda vücut direncimiz düştüğünde, tekrar hastalık oluşturmak için sinir kökünün birinden uyanıp derinin yüzeyine kadar, sinir boyunca, siniri de tahriş ederek deriye kadar ulaşırlar. Hasta, o sinirin dağılım alanında, önce ağrı hissetmeye başlar. Daha sonra deride kızarıklık ve sulu yaralar görülür.

Bu dönem hastalığın rahatça tanı konulabildiği dönemdir.

VÜCUDUNUZDA HASTALIK HABERCİSİ OLABİLECEK 5 SİNYAL

Zonanın nedenleri nelerdir?

Zona özellikle yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülmekle beraber, her yaşta görülebilir. Gebeliğin son 3 ayında su çiçeği geçiren annelerin çocuklarında Zona olabilir veya bebekken su çiçeği geçirenler 10 yaş öncesinde Zona olabilirler.

Üzüntü, sıkıntı, aşırı stres, bedensel yorgunluklar, ateşli hastalıklar, güneş yanıkları, travma, ameliyatlar, vücut direncini düşüren başka hastalıklar (HIV, lösemi, lenfoma ve bazı kanserler vs), vücut direncini düşüren ilaçların kullanımı zonayı hazırlayabilir.

Zona bulaşıcı mıdır?

Zona lezyonları sulu halde iken zona lezyonları ile temas eden ve suçiçeği çıkarmamış kişilere suçiçeği bulaşabilir. Kişi eğer suçiçeği geçirmemişse suçiçeği hastalığı bulaşmış olur. Zona, sinir kökünden çıkıp siniri tahrip ederek deriye ulaştığı için, o sinirin duyarlandırdığı alanda ağrı yapar.

Hastalık deri lezyonlarının görülmesinden yaklaşık bir hafta önce kuşak tarzında ağrı ile başlar. Çocuklarda bu dönem çok görülmez. Ağrı bazen yanma ve batma şeklinde, bazen kaşıntı, karıncalanma şeklinde, bazen çok şiddetli ağrı şeklindedir.

Daha sonra döküntüler başlar, hatta bazen o bölgeye ağrı kesici süren hastalar döküntüler çıkınca kremin allerji yaptığını düşünüp doktora allerji şikayeti ile başvururlar. Döküntüler hafif kızarık bir deri üzerinde sulu sulu tanecikler şeklinde başlar ve sinirin dağılım alanını izler, 10 gün içinde de kuruyup siyahlaşarak iyileşir, bazen iz bırakır.

Ağrı bazen, özellikleyaşlı ve/veya bağışıklık sistemi düşük hastalarda çok şiddetlidir. Çok sık olmamakla beraber bu ağrılar zona iyileştikten sonra da devam edebilir, bazen bir yıla kadar uzayan ağrılı dönemler olur.

Zona tedavisi nasıldır?

Zonalı hastaya tanı konulduktan sonra, hızla tedaviye başlanır. Hastada mutlaka altta yatan bir neden olup olmadığı araştırılır. Zona tedavi edilse de edilmese de lezyonların ortalama 3 haftada geçtiği bir viral hastalıktır. Ancak tedavide ilk 2-3 gün çok değerlidir.

Virüslere karşı yapılan tedaviler bu dönemde etkilidir. Daha sonra yapılan tedaviler hastalığın normal seyrini etkilemez. Tanı konulur konulmaz tedaviye başlanması hastanın hem daha rahatlamasını, hem daha çabuk iyileşmesini, hem de komplikasyonlardan korunmasını sağlar.

Tedavide virüslere karşı ilaçlar, B vitaminleri, lokal pansumanlar, kremler ve ağrı kesiciler kullanılır.”

Hangi sabun hangi hastalığa iyi gelir?

+63Hayatımızdaki birçok bitki, hastalıklara iyi gelecek binlerce vitamin saklar. İşte bu doğal bitkilerden yapılan vücut sabunları ile bu hastalıklara karşı koymak mümkün. İşte sabunlar ve iyi geldikleri hastalıklar. Argan Sabunu: Saç dökülmelerinde etkili çözümdür, fas sabunu olarak da bilinir.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1000679-zona-hastaligi-nedir

Zona Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona hastalığı, bir dönem geçirdiğimiz suçiçeği virüsünün yıllar sonra kendini, halk arasında gece yanığı olarak ağrılı bir deri hastalığıdır.

Zona hastalığının ortaya çıkması, kişinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı veya psikolojik olarak sıkıntılı bir dönemde olur.

Özellikle 50 yaş üstünde gözüken bu hastalık için zona nedir, zona neden olur, zona nasıl geçer, nedenleri ve nasıl tedavi edilir bilmek, hastalığın atlatılmasında dikkate alınması gereken bir donedir.

Zona hastalığı, özellikle ilerleyen yaşla birlikte, suçiçeği hastalığına sebep olan virüsün latent yani uyur halden tekrar aktif hale gelmesi ile ve ortaya çıkar.

Ciltte kaşıntılı kızarıklıklarla kendini gösteren zona, kontrol altında tutulmazsa hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Görme ya da işitme kaybı gibi semptomlara neden oluyorsa vakit kaybetmeden tıbbi müdahalede bulunulması gerekir.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı, suçiçeği hastalığına sebep olan varicella zoster virüsünün (VZV) neden olduğu bir enfeksiyondur. Suçiçeğine bağlı enfeksiyon bitse bile, varicella zoster virüsü, zona hastalığı olarak nüksetmeden önce sinir sisteminde yıllarca inaktif şekilde kalabilir.

Bir diğer adı da herpes zoster olan bu viral enfeksiyonda deride, ağrı ve acıya neden olan kızarıklıklar meydana gelir. Zona genel olarak gövdede, boyunda ya da yüzde su toplayan küçük kabarcıklar olarak kendini gösterir. Çoğu vakada zona belirtileri iki üç hafta içerisinde kaybolur.

Hastalığın nüksetmesi nadiren görülür ancak Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi’nin verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde her üç kişiden birinde zona hastalığı görülmektedir.

Zona Neden Olur?

Varicella zoster virüsünden kaynaklanan zona, suçiçeği hastalığı geçirmiş herkeste görülebilir. Ancak suçiçeği geçiren herkes hayatının bir evresinde zona hastalığına yakalanacak diye kesin bir kaide yoktur.

Sinir sisteminde uzun süre uyku durumunda kalan bu virüs birden aktif hale gelerek zona hastalığına sebep olur. Virüsün aktif hale gelmesinin sebebi bilinmese de ilerleyen yaşa bağlı olarak zayıflayan bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale gelmesinden kaynaklandığı düşünülür.

Bunun nedeni, zona hastalığının yaşlılarda gençlere kıyasla daha yaygın görülmesidir.

Varicella zoster, herpes virus grubu adı verilen bir aileye mensuptur. Bu virüsler, uçuğa ve genital iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu nedenle zona, herpes zoster olarak da isimlendirilir. Ancak zona ve suçiçeğine sebep olan virüsle uçuk ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebep olan virüs aynı değildir.

Peki zona hastalığı bulaşıcı mıdır? Zona hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir ancak hastayla, özellikle de hastanın yara oluşan bölgeleriyle fiziksel temasta bulunmak, eğer kişi daha önce suçiçeği rahatsızlığı geçirmemişse suçiçeği bulaşmasına neden olabilir. Fakat kişi çocukluğunda suçiçeği geçirmiş ya da aşı olmuşsa herhangi bir bulaşma söz konusu olmaz.

Zona Belirtileri Nelerdir?

Zona başlangıcında hissedilen semptomlar genelde ağrı ve yanma hissidir. Zona nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı çoğunlukla ciltte hassasiyet ve ağrı hissidir. Ağrı hissi vücudun tek bir bölgesinde küçük alanlarda meydana gelir. Bu alanlarda oluşan kızarıklıklarla birlikte;

 • İrin ya da su dolu kolay patlatılan kabarcıklar
 • Omurga ya da gövdenin tamamında görülen isilik
 • Kulaklarda ve yüzde isilik
 • Kaşıntı gözlemlenir. Bazı hastalarda, acı ve kaşıntılı kızarıklıklar haricinde de belirtiler görülebilir. Bunlar:
 • Ateş
 • Üşüme
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Kaslarda zayıflık olarak sıralanabilir.

Zona, nadiren daha ciddi ve tehli belirtiler de gösterebilir

 • Tedavi edilmezse kalıcı hasara sebep olabilen gözde kızarıklık ya da acı,
 • Ramsay Hunt sendromunun belirtileri olabilen işitme kaybı ya da tek kulakta katlanılamaz ağrı, baş dönmesi, dilde tat kaybı,
 • Derinin kızarıp şişmesine ve dokunulduğuna acıya sebep olan bakteriyel enfeksiyonlar zona hastasında gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve kalıcı hasar oluşumuna izin verilmeden gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Zona Bulaşıcı mıdır?

Bu hastalık ile ilk merak edilen sorulardan biri de Zona bulaşıcı mıdır? Eğer daha önce suçiçeği geçirdi iseniz Zona bulaşıcı değildir. Zona yaralarına dokundu iseniz ve suçiçeği geçirmediyseniz o zaman bu hastalık size suçiçeği olarak bulaşabilir.

Evvelinde suçiçeği geçirmiş veya suçiçeği aşısı olduysanız zona hastalığı size bulaşmaz. Halkın %90 oranında çocukluk döneminde suçiceği yaşandığı için zona virüsü zaten bulunmaktadır. Gebelik döneminde yaşanan Zona hastalığının bebeğe etkisi olmaz.

Zona Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu vakada zona hastalığının neden olduğu kızarıklıklar ve iltihaplı kabarcıkların fiziksel muayenesi teşhis koymak için yeterlidir.

Eğer fiziksel muayene teşhis koymak için yeterli olmazsa, deriden ya da iltihaplı kabarcıklardan steril bir bez vasıtasıyla sıvı örneği alınarak laboratuvara gönderilir.

Burada uygulanacak testler sonucunda kişide varicella zoster virüsü olup olmadığı anlaşılır ve tedavi yöntemi belirlenir.

Zona Hastalığı Kanser Midir?

Zona hastalığına yakalanan pek çok kişi, halk arasında yaygınlaşan efsanelerden etkilenerek cilt kanseri olduğunu düşünür. Ancak zona hastalığının kanserle ilişkisini gösteren tek bir çalışma bulunmamaktadır.

Bu nedenle zonayı kanserle bağdaştırmak mümkün değildir.

Ancak, bağışıklık sistemindeki zayıflıktan kaynaklanan bir hastalık olmasından dolayı zona, diğer pek çok enfeksiyonda olduğu gibi vücudun dış etkenlere karşı zayıfladığının bir sinyalidir.

Kanser mitiyle birlikte yayılan korkulardan biri de “zona hastalığı öldürür mü?” sorusudur. Bu konuyla ilgili araştırma yapan bir İngiliz üniversitesi, zona hastalığı bulunan 67.

000 kişinin bir kısmının aynı yıl içerisinde kalp krizi ve felç geçirdiğini tespit etmiştir.

Bu iki durumun zona hastalığıyla net bir bağlantısı bulunmasa da enfeksiyonun organları etkilediği bilindiğinden, dikkat edilmesi ve ilerlemeyi yavaşlatıcı bir tedavinin uygulanması gerekir.

Zona Nasıl Tedavi Edilir?

Zona nasıl geçer? Bu hastalık için, hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak zonanın ilerleyişini yavaşlatan, virüsü baskılayan haplar ve kremlerle, hastanın semptomların yarattığı rahatsızlıklardan minimum düzeyde etkilenmesi sağlanır. Zona hastalığında;

 • Ağrıyı azaltmak ve tedaviyi hızlandırmak için asiklovir ya da famsiklovir etken maddeli ilaçlar
 • Şişkinliği ve ciltteki hassasiyeti gidermek için ibuprofen etken maddeli anti-inflamatuvar ilaçlar
 • Kaşıntıyı azaltmak için difenidramin etken maddeli antihistaminik ilaçlar kullanılarak semptomlar hafifletilir.

İlaçlar haricinde zona hastalığına yakalanan kişilerin evde uygulayabileceği yöntemler de mevcuttur. Bunlar:

 • Bol bol dinlenmek
 • Kaşıntıyı ve ağrıyı azaltmak için yara oluşan bölgelere soğuk kompres uygulamak
 • Kaşıntıyı dindirmek için kalamin losyonu sürmek
 • Jel haldeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak şeklinde sıralanabilir.

Zonaya bağlı belirtiler, etken maddeye bağlı olarak genellikle birkaç hafta içerisinde sona erer ve nadiren nükseder. Ancak 10 gün içerisinde hastalığın yarattığı rahatsızlıklarda bir azalma olmadıysa doktorunuzla görüşmelisiniz. Vücudunuz etken maddeye karşı direnç gösteriyor olabilir.

Hamilelikte Zona Hastalığı Görülür Mü?

Yaygın olmamakla birlikte hamilelik sırasında zona hastalığına yakalanmak mümkündür. Eğer, suçiçeği hastası bir kişiyle temas ettiyseniz ve daha önceden aşı olmadıysanız ya da bu hastalığı geçirmediyseniz sizin de bu enfeksiyona yakalanma ihtimaliniz yüksektir.

Hamileliğin evresine bağlı olarak suçiçeği hastalığına yakalanmak bebekte kalıtsal hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle, hamile kalmaya çalışan kadınların eğer suçiçeği hastalığı geçirmedilerse, hamilelikten önce aşı olmaları hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için son derece önemlidir.

Источник: https://www.on5yirmi5.com/haber/saglik/hastaliklar/234427/zona-hastaligi-nedir-nasil-tedavi-edilir.html

Zona Hastalığı Nedir? Zona Hastalığı Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona hastalığı, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen bir hastalıktır. Virüsün neden olduğu bu hastalık, halk arasında Gece yanığı olarak da bilinir. Çocukluk döneminde su çiçeği olarak görülürken, yetişkinlerde zona hastalığı olarak görülür. Peki, Zona hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Zona hakkında her şey yazımızda…

İlgili Haber

Zona hastalığı nedir?

Zona, virüsün vücutta enfeksiyon oluşturması sonucu oluşan bir hastalıktır. Su çiçeği geçiren bir kişide bu virüs Zona hastalığı formu olarak yıllarca sinir sisteminde bulunabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte, belirtiler ortaya çıkar.

Herpes Zoster olarak da bilinen bu hastalık, 50 yaş üzeri kişilerde sık görülmektedir. Kaşınma ve döküntüyle başlayan Zona, şiddetli ağrılara da sebep olmaktadır. Döküntüler, özellikle yüz, boyun ve kollarda çıkmaktadır. Hastalık 4 hafta içerisinde etkisini kaybederek geçmektedir.

Bu hastalık tekrar eden bir formda değildir.

Zona, kollarda döküntüye neden olmaktadır.

Zona hastalığınınkişiden kişiye göre etkileri ve yoğunluk dereceleri değişmektedir. Hastalığın belirtileri, nedeni tam olarak bilinmeyen sebeplerle yıllar sonra da görülebilmektedir. Zona hastalığı belirtileri şunlardır;

 1. Hastalardan duyulan en yaygın şikayetler, ağrı ve kaşınmadır.
 2. İştah kaybı görülür.
 3. Vücutta döküntüler çıkar.
 4. Ateşe neden olabilir.
 5. İğne batma hissi görülür.
 6. Baş ağrısı görülebilir.
 7. Kaslarda yorgunluk meydana gelir.
 8. İçi sıvı dolu yaralar çıkar.
 9. Kemiklerde ve eklemlerde ağrı oluşur.
 10. Yüzde ve dudaklarda yaralar oluşur.

Zona hastalığının teşhisinde ve tedavisinde geç kalındığında kişi de daha ağır durumlar görülebilmektedir. Bunlar;

 • Yüz felci
 • Kas kaybı
 • Görmede bozukluk
 • İşitme kaybı
 • Ciddi enfeksiyonlar

Zona hastalığı neden olur?

Zona hastalığı, genellikle çocukluk döneminde geçirilen su çiçeği yüzünden olmaktadır. Kişi iyileşse de, Su çiçeği hastalığına neden olan virüsler sinir sistemine yerleşirler.

Ancak sinir sistemini etkilemedikleri için, vücutta herhangi bir belirti oluşmamaktadır. Ancak, kimi zaman bu virüsler vücutta çoğalarak, zona hastalığı belirtileri oluşumuna neden olurlar.

Bu hastalığın oluşmasındaki nedenler şunlardır;

 • Çocukluk döneminde su çiçeği geçirmek,
 • Vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması,
 • Kanser tedavisi görmek,
 • Zatürre geçirmek,
 • Organ nakli,
 • Kemik iliği nakli,
 • Kemoterapi tedavisi geçirmek,
 • Dengesiz beslenmek,
 • Bazı ilaçların yan etkileri,
 • Travmatik durumlar.

Zona, virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Zona hastalığı bulaşıcı mıdır?

Zona hastalığı kişiden kişiye bulaşabilen bir hastalık türüdür. Zona hastalığının başlangıç evresinde olan hastalar, hiç su çiçeği geçirmemiş kişilere bu hastalığı bulaştırabilir.

Çocukken su çiçeği hastalığı geçiren kişiler, yetişkinlik dönemlerinde hastalığı geçirebilirler. Bu hastalığın korunma yollarından en önemlisi bağışıklık sistemini çok güçlü tutmaktadır.

Ayrıca, zona hastası kişilerle aynı ortamda bulunulmaması gerekmektedir.

 • 50 yaşını geçmiş kişiler,
 • Bağışıklık sistemi zayıf kişiler,
 • Hiç su çiçeği geçirmemiş kişiler,
 • Kemoterapi gören hastalar,
 • Ameliyat geçirmiş kişiler,
 • Zatürre geçirmiş kişiler.

Zona, yüzde döküntüye neden olmaktadır.

Zona hastalığı tanısı nasıl konur?

Zona hastalığı tanısı, dermatoloji uzmanının muayenesi ile konur. Vücutta meydana gelen içi su dolu kabarcıklar ve ağrı, hastalığın teşhis edilmesi için yeterlidir. Tedaviye erken başlanması, kişinin vücut sağlığı açısından önemlidir. Hastalığın 96 saat geçtikten sonra teşhis edilmesi, vücutta oluşan yoğun ağrılar ve döküntülerin geç iyileşmesine neden olmaktadır.

Zona hastalığı nasıl tedavi edilir?

Hastalığın erken teşhis edilmesi tedavi sürecini de kolaylaştırmaktadır. Tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Bağışıklık sistemini arttırmak için B vitamini kullanımı,
 • Ağrılı bölgelere soğuk kompres tedavisi uygulamak,
 • Bölgesel olarak kullanılan kremler,
 • Ağrı kesiciler,
 • Alternatif tedavi yöntemleri olan Akupunktur ,
 • İstirahat etmek,

Zona hastalığı tedavisi, kişiden kişiye göre farklılıklar göstermektedir. Tedavi doktor kontrolünde uygulanmaktadır. Tedavi süresi ortalama 4 haftadır. Ancak yaşlı hastalarda bu süre 8 haftaya kadar çıkabilir. Daha önce zona olmamış kişiler Zona aşışı olmaktadır. Bu sayede, hastalığın önceden tedavisi sağlanmaktadır.

Çocuklarda zona hastalığı

Çocuklarda Zona hastalığı

“Herpes zoster” olarak da bilinen hastalık, viral bir enfeksiyon çeşididir. Genellikle yetişkinlerde görülen Zona hastalığı, nadiren de olsa çocukluk döneminde görülebilir. Çocuklarda genellikle “su çiçeği” olarak görülmektedir. Çocuklarda hastalığın etkileri halsizlik ve ağrı ile başlamaktadır.

Hastalığın diğer belirtisi, vücutta görülen kırmızı renkli döküntüdür. Çocukluk döneminde, halsizlik, baş ağrısı ve ateş gibi belirtilerde ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerin görüldüğünde, konusunda uzman dermatoloğa gidilmesi gerekmektedir.

Virüsün neden olduğu bir hastalık olduğu için, tedavi boyunca antibiyotik kullanılmamaktadır.

”KAYNAKLAR”
 • www.memorial.com.tr

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/zona-hastaligi/

Zona Tedavisi, Nasıl Geçer?

Zona Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Zona acılı kaşıntılara sebep olabilen viral enfeksiyonlardır. Vücudun her yerinde oluşabildiği gibi genel olarak vücudun sağ veya sol tarafında oluşur. Zonaya sebep olan virüsün ismi varisella-zosterdir.

Aynı virüs su çiçeğine de sebep olmaktadır. Su çiçeği geçirdikten sonra bu virüs, pasif bir şekilde omurga ve beyin etrafında bulunan sinir doku etrafında kalmaktadır.

Yıllar sonra virüs aktif hale gelerek zona olarak geri dönmektedir.

Yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da, zonalar oldukça acı verici olabilir. Yapılan aşılar, zonanın riskini azaltmakta olup, erken tedavi yöntemi komplikasyonları azaltıcı bir etki yapmaktadır.

Zona belirtileri ise aşama aşama gerçekleşir. Başlangıçta sadece baş ağrısı olarak veya ışığa karşı hassasiyet olarak başlar. Ayrıca ateşiniz varmış gibi hissedebilirsiniz, ancak vücut sıcaklığında herhangi bir değişim olmaz. Daha sonra belirli bölgelerde kaşıntı, huylanma veya acı meydana gelir.

Zona hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Fakat acil tedavi sayesinde reçeteli antivirüs ilaçlar ile iyileşme sürecini hızlandırabilir ve komplikasyon risklerini azaltabilirsiniz. Bu ilaçlar arasında Acyclovir, Valacyclovir, Famciclovir gibi ilaçlar yer almaktadır.

Zona Risk Faktörleri Nelerdir?

Geçmiş bir zamanda veya küçüklüğünde su çiçeğine yakalanmış kişiler zona hastalığı riskini barındırmaktadır. Bunların dışında zona risk faktörleri arasında sayabileceğimiz birtakım unsurlar bulunmaktadır.

 • Yapılan araştırmalara göre zona hastalığı 50 yaş ve üzeri kişilerde daha büyük bir risk taşımaktadır. Bu yüzden bu yaş sınırının üstündeki kişilerde zona hastalığı daha sık rastlanmaktadır.
 • Zonaya sebep olan asıl faktör bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğuna göre, AIDS ve kanser gibi hastalıklar bağışık sistemini zayıflatacağından zona oluşma riski artar.
 • Radyoterapi ve kemoterapi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan tedavi yöntemleri zonayı tetiklemektedir.
 • Bağışıklık sistemini hedefleyen steroid gibi birtakım ilaçlar zona risk faktörünü arttırmaktadır.

Zona Komplikasyonları Nelerdir?

Zona hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar aşağıdaki gibidir.

 • Görüş kaybı: Gözün içerisinde veya civarında meydana gelen zona, acı veren göz enfeksiyonlarına sebep olarak görme kaybına yol açmaktadır.
 • Sinirsel problemler: Hangi sinirlerin etkilendiğine göre değişse de zona, beyinde iltihap oluşmasına, yüz felcine, işitme ya da denge sorunlarına neden olmaktadır.
 • Cilt enfeksiyonları: Zona ile alakalı oluşan kabarcıklar, gerektiği gibi tedavi edilmezse, cilt üzerinde çeşitli tahriş ve enfeksiyonlara sebep olacaktır.
 • Postherpetik sinir ağrısı: Zona ağrısı sona erip kabarcıklar ortadan kalksa dahi ağrılar uzun bir süre devam eder. Sinir liflerinin hasar görmesi ile oluşan bu duruma postherpetik sinir ağrısı denilmektedir. Sinir liflerinin hasar görmesi de beyin ile cilt arasındaki iletişim sisteminin bozulmasına neden olur.

Zona Teşhisi Nasıl Yapılır?

Zona teşhisi yapılırken ilk olarak oluşan ağrıların neden oluştuğu tespit edilmeye çalışılır. Ayrıca vücudun sadece bir bölümünde meydana gelen kabarcıklar ve kızarıklıklar da teşhisin konulmasına yardımcı olacaktır. Oluşan kabarcıklardan numune alınarak laboratuvar ortamında incelenir ve bu şekilde doktorunuz tarafından zona teşhisi konulabilmektedir.

Zona Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zona rahatsızlığının kesin olarak uygulanabilen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Ancak acil tedavi işlemi sayesinde reçeteli anti-virüs ilaçlar ile iyileşme sürecini daha hızlı bir hale getirebilir ve komplikasyon risklerini azaltabilir.

Bu ilaçlar arasında Acyclovir, Valacyclovir, Famciclovir gibi ilaçlar yer almaktadır. Ayrıca yine doktorunuz tarafından zonanın çok daha ciddileşmesi durumunda birtakım ilaçlar ve kremler tavsiye edilmektedir.

1.İlaç Tedavisi

Verilen reçeteli antidepresan veya uyuşturucu özellikli ilaçlar ile zona hastalığının tedavisi yapılmaya çalışılmaktadır. Bu ilaçlar arasında ise;

 • Gabapentin gibi anti-konvülsanlar (Neurontin)
 • Amitriptilin gibi Trisiklik antidepresanlar
 • Krem, jel, sprey ya da deri parçası yoluyla etki eden lidokain gibi uyuşturma özelliğine sahip ilaçlar
 • Kodein gibi, uyuşturucu özellikli ilaçlar
 • Kortikosteroid ve lokal anestezi içeren aşılar reçeteli olarak doktorunuz tarafından verilebilecek ilaçlardandır.

2.Krem Tedavisi

Bu tedavi yönteminde ise oluşan zona kızarıklıklarına karşı o bölgedeki enfeksiyon oluşumunu azaltan ve durduran birtakım kremler tavsiye edilebilir. Bunların arasında en yaygın olarak kullanılanı ise kapsaisin kremdir.

3.Önlem Alma

Zona oluşmasını önlemek için sıkı ve dar kıyafetler yerine geniş ve bol kıyafetler giyilmeli, zona tedavisinde iyileşme sürecini yavaşlatan antibiyotik kremler ve merhemler kullanılmamalı ve kuru, temiz ortamlarda bulunarak bakteri enfeksiyonlarını azaltarak kaşıntıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca hastalığın oluşmasını önlemek için su çiçeği ve zona aşılarını olabilirsiniz. Böylece zonaya sebep olan virüs, vücudunuza girme olanağı bulamaz. Böylece bu hastalığa karşı bir bağışıklığınız olur ve hastalığın bulaşma ihtimali de minimuma inmiş olur.

Zona genellikle 2-6 hafta arası sürmektedir. Çoğu insan zonaya hayatı boyunca bir kez yakalanırken, kimileri ise 1 ve daha fazla sayıda da yakalanabilmektedir.

Источник: https://evdesifa.com/zona-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.